Tematem dzisiejszego wpisu jest ścieżka ogrodowa.  Wybór rodzaju nawierzchni ścieżki może przyprawić o ból głowy. Mamy do wyboru kostkę betonową, granitową, płyty, bruk drewniany, żwir, grys czy wreszcie najzwyklejszą korę. Na jaki kolor i wzór się zdecydować?

Co będzie najlepsze?

Wzor z kostki granitowej

Otóż przede wszystkim ścieżka musi pasować do samego ogrodu, jego charakteru, rodzaju roślin jakie w nim uprawiamy oraz istniejących bądź planowanych elementów małej architektury. Nie bez znaczenia jest również styl pobliskiej zabudowy.

Każdy materiał ma swoje wady i zalety oraz zróżnicowaną cenę, nie bez znaczenia jest też uciążliwość i czas wykonania robót. W wielu sytuacjach będzie to czynnikiem decydującym. Jednak z reguły warto ponieść większy nakład finansowy na rzecz materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne (słońce, woda, śnieg, mróz, kwaśny deszcz) a jednocześnie łatwego w utrzymaniu, jeżeli takiego w ogóle będzie wymagał.

Mowa oczywiście o kostce granitowej, której ponadczasowe cechy zarówno użytkowe jak i estetyczne doceniane są od setek lat. Spory wybór kolorów oraz szerokie możliwości tworzenia wzorów pozwolą  wyposażyć nasz ogród marzeń w ciągi komunikacyjne, które latami będą służyć osobom po nich się poruszającym.

Share →