Kostka granitowa to materiał dający wiele możliwości zagospodarowywania powierzchni. Jej naturalny wygląd, nieregularna forma i ciekawa kolorystyka pozwolą zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Jeśli chodzi o wzory niestandardowe, powstające w wyobraźni ludzkiej, nie napotkamy żadnych ograniczeń. W zasadzie z kostki można zrobić wszystko od figur geometrycznych poprzez napisy , motywy roślinne po firmowe logo czy miejskie herby.

Istnieją jednak wzory brukarskie znane i stosowane od lat .

Łuki rzymskie to popularny wzór brukarski charakteryzujący się bardzo dobrym klinowaniem kostki oraz stosunkowo najmniejszą fugą. Tworzy on rysunek, który można podkreślić kolorowymi akcentami wydobywając z niego charakterystyczne kształty fali czy też falbanki jak bywa również czasami nazywany.

Wachlarz, bądź rybia łuska to kolejny standardowy wzór. Szczególnie efektowny gdy wykonany jest z kostki mniejszej. Wymaga precyzji i dokładności. Wykończony obwódką w innym kolorze nazywany jest dzwonem. Stanowi dobre wypełnienie otoczenia stylowych budowli czy budynków reprezentacyjnych.


Do zagospodarowywania ciągów komunikacyjnych (ulice, chodniki) od dawien dawna stosowana jest tzw. rzędówka, układana w linie prostopadłe(90 stopni) do osi jezdni lub chodnika. Układ rzędowy pod kątem 45 stopni to układ diagonalny lub. tzw. jaskółczy ogon. Z uwagi na prostotę jest dość szybki w wykonaniu. Ciekawe efekty można uzyskać układając rzędówkę w koła.

 

Share →