Często padają pytania jaki materiał nawierzchni wybrać i który jest lepszy?

Czy ma to być  dokładna i gładka kostka betonowa czy może mniej regularny ale ponadczasowy kamień naturalny?

Aby porównać te dwie nawierzchnie trzeba poznać ich wady i zalety.

Zalety kostki betonowej:

  • Kostki betonowe produkowane są z mieszanek betonowych które w procesie produkcji  przyjmują kształt, wymiar i fakturę formy.
  • Kostka betonowa najczęściej stosowana w formacie prostokąta a szeroka gama kolorów od szarości po kolorowe melanże pozwala dopasować nawierzchnię do naszych potrzeb. Kostki  betonowe mają powtarzalne wymiary a szczególnie grubość co  ułatwia układanie mozaiki.

Wady kostki betonowej:

  • Większa podatność na zabrudzenia i plamy. Nawierzchnie betonowe są mniej odporne na mróz  i środki chemiczne głównie sól używaną w okresie zimowym. Większość barwników  traci intensywność  pod wpływem promieni słonecznych.Struktura nawierzchni z czasem robi się bardziej porowata i się kruszy, szczególnie przy większy obciążeniu ruchem.

Zalety kostki granitowej:

  • Niezmienna kolorystyka, odporność na mróz, ścieranie i środki chemiczne. Nie absorbuje zanieczyszczeń olejów i smarów jest wytrzymała na obciążenia i nie wymaga konserwacji.
  • Dobrze zaprojektowana i wykonana mozaika granitowa nie wymaga specjalnej konserwacji j  – deszcz ją myje wiatr zamiata.
  • Naturalny, bardziej ekskluzywny wygląd.

Wady kostki granitowej:

  • Nawierzchnia z kamienia naturalnego łącznie z ułożeniem  jest droższa od nawierzchni betonowych. Szczeliny między kostkami są większe i nie regularne. Układanie mozaiki z kamienia naturalnego wymaga większego nakładu pracy.

Podsumowanie

Z naszego doświadczenia klienci po latach użytkowania  jeżeli  wymieniają  nawierzchnię to w 80% przypadków z betonowej na granit.
Ważne jest też gdzie ma być położona nawierzchnia i jakie ma spełniać oczekiwania. Jeżeli wymaga się gładkiej nawierzchni i dobrej ceny to kostka betonowa jest korzystniejsza. Jeśli zależy nam na klasycznym, ponadczasowym i naturalnym wyglądzie kostka granitowa jest nie do pobicia.

Share →

Leave a Reply